Języki

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down

Języki

Pisanie by Prawca Kadmosu on Sob Sie 26, 2017 8:24 pm

Języków w świecie Vanthari jest bardzo wiele. Począwszy od tych starożytnych i nieużywanych, wymarłych albo zapomnianych, po tzw. Wspólny Język używany częściej niż nawet języki ojczyste, zwłaszcza w krajach ludzi. Proceder tego jest prosty do wyjaśnienia. Wraz z upadkiem organizmów politycznych ludzi w Starym Świecie uciekinierzy chcąc osiągnąć sukces w zdobyciu nowych ziem musieli się zjednoczyć. Wspólny Język, oparty na staroelfickim z czasów Złotego Imperium i wówczas stworzony, posłużył temu właśnie celowi. Naturalnie z biegiem czasu jedność ludzi ponownie uległa degradacji i stała się echem przeszłości, lecz większość prostych ludzi zna o wiele lepiej Wspólny niż własne języki ojczyste, które również uległy znaczącym zmianom od czasu Kataklizmu. Niemalże we wszystkich miastach-państwach ludzi Wspólny jest głównym językiem używanym do załatwienia spraw bieżących. Języki ojczyste, np: anduriski, są w użyciu tylko przez elity kraju: szlachtę, duchowieństwo i uczonych. Czasami dochodzi do absurdalnych sytuacji, kiedy to poddani nie są w stanie przeczytać rozwieszonych ogłoszeń, ponieważ spisane są w językach ojczystych, nie Wspólnym. Dokumentacja oficjalna, administracyjna, celem podtrzymania ciągłości tradycji dawnych królestw jest spisywana w językach ojczystych. Dopiero później jest tłumaczona na Wspólny. Nierzadko powoduje to zamieszanie i paraliż biurokracji. Niemniej dzięki Wspólnemu ludzie są w stanie porozumiewać się między sobą bez żadnych problemów, co znacząco ułatwia chociażby handel. Rola Wspólnego - wraz ze wzrostem znaczenia ośrodków władzy ludzi - znacząco wzrosła i nawet inne rasy chętnie z niego korzystają. 


Zupełnie inaczej wygląda sprawa z językami nie-ludzi. Elfy oraz krasnoludy, dwie największe i najważniejsze nie-ludzkie rasy używają częściej własnych ojczystych języków, przy czym zjednoczone krasnoludy mają o tyle łatwiej, że posiadają tylko jeden język: krasnoludzki, w ich własnej mowie określany jako Mowa Kamieni (kiruk) i jest kompletnie obcy zarówno dla elfów, jak i ludzi, którzy w swych narzeczach zaczerpnęli wiele od staroelfickiego. Krasnoludy zachowały czystość kulturową w tym aspekcie. Jednak nauka wspólnego jest wśród nich zjawiskiem powszechnym i duża część tej rasy potrafi go używać. 


Sprawy lekko komplikują się z elfami, które podzielone są na trzy główne odłamy: wysokie, leśne i mroczne. Wysokie elfy używają wysokoelfickiego (ai'oula), który jest najbliższy do formy języka używanego przez starożytne elfy sprzed rozłamu za czasów Złotego Imperium, staroelfickiego (a'oila). To na nim, jak już było wspomniane, bazują ludzkie języki, tym samym Wspólny, dzięki czemu wysokie elfy nawet bez nauki wspólnego mogą się porozumieć do pewnego stopnia z ludźmi. Wysokie elfy niewiele więc muszą się dokształcać, aby być prawdziwymi lingwistami, przynajmniej z ludzkiej predykatywy. Są ku temu jednakże bardzo niechętne i nawet jeśli znają Wspólny to wolą używać własnej mowy, z czystej arogancji i poczucia wyższości. 


Język leśnych elfów, leśnoelficki, określany nazwą Szeptu Liści (szi'lsza) odbiega od mowy ich złotowłosych braci, ale wciąż zachowuje wiele cech wspólnych. Wymowa jednak nie jest już tak gładka i płynna. Częściej pojawiają się w niej szelesty oraz dzikie pomruki lub gardłowe wyrazy. Leśne elfy nie mogą się już poszczycić naturalnym zrozumieniem wspólnego i muszą poświęcić jego nauce odpowiednią ilość czasu. Zwykle tego nie robią. Żyjąc w izolacji wśród puszczy oraz drzew trudno o chęci poznawania obcych języków. Dla wysokich elfów Szept Liści brzmi prostacko i po prostu gburowato, podczas gdy dla leśnych ai'oula jest książkowym przykładem wyniosłości i kolokwialnie rzecz ujmując - bufonady. Prosta rozmowa pomiędzy pobratymcami może skutkować zupełnie przypadkową obrazą na całe życie. 


Na najdalszym biegunie stoi mowa mrocznych elfów. Kompletnie niezrozumiała zarówno dla wysokich elfów jak i leśnych, nie wspominając o reszcie ras. W ich języku zaniknął sam alfabet, zastąpiony tysiącami znaków logograficznych. Według badaczy bliżej mu w zapisie do pisma nag niż elfów lub jakichkolwiek pozostałych ras. Język mrocznych elfów pozostałe rasy określają Echem Cieni, one zaś nadają mu miano, które przetłumaczone na język możliwy do zapisania przy pomocy alfabetu brzmi Wierna Pieśń. Jako że mroczne elfy są rzadkością na kontynencie Vahar niewielu ma z nim kontakt i potrzebę nauki ich języka. 


Dzikie rasy (orkowie, gobliny i im podobne) także posiadają własne języki, lecz są niepiśmienne lub na bardzo wczesnym etapie tworzenia słowa pisanego. Ich nauka wymaga więc współżycia z rdzennymi przedstawicielami tych ras i mozolnej nauki bez jakichkolwiek pomocy naukowych. 
avatar
Prawca Kadmosu
Administrator

Male Liczba postów : 19
Data dołączenia : 26/01/2017

Profil Postaci
Rasa: Człowiek
Wygląd : Smukła sylwetka, wychudzone, kościste palce i niebieskawe, lodowate oczy. Jeżeli pojawiłby się bez maski oczom twoim ukazałaby się gładka, wręcz młodzieńca twarz o kształtnym nosie i szlachetnych rysach.
Odzienie: Ciemne, długie i ciężkie szaty. Podobnie buty oraz rękawiczki. Na twarzy żelazna maska, spod której wyłaniają się gęste pasma włosów opadających swobodnie na ramiona. U boku krótkie ostrze.

Zobacz profil autora http://vantharia.forumpolish.com

Powrót do góry Go down

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach