Księstwo Anodrin

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down

Księstwo Anodrin

Pisanie by Prawca Kadmosu on Sob Lip 22, 2017 1:11 am

Miasto-państwo Anodrin to pierwszy ośrodek władzy politycznej ludzi na Vahar. Miasto to przed Kataklizmem było zamieszkiwane przez wysokie elfy i zwało się Jundan, ale upadło jako pierwsze pod naporem sił ludzi prowadzonych przez księcia Anodrina z rodu Anar, ocalałego dziedzica Królestwa Anduri, jednego z potężniejszych królestw ludzi Starego Kontynentu. Nastąpiło to w 4 roku P.K. Po jego zdobyciu nazwę miasta zmieniono celem uczenia zdobywcy. Herbem miasta, tym samym całego państwa, jest rodowy herb Anarów, którym jest dwugłowy, złoty orzeł na czerwonej tarczy z ozdobną literą "A".


Anodrin położone jest w delcie Anuldiny - dzięki jej wodom i żyznej glebie oraz intensywnemu zagospodarowaniu mieszkańcy rzadko kiedy cierpią głód. Charakterystycznym widokiem są ogromne pola uprawne: głównie zbóż - nawadniane wysoko zaawansowaną siecią irygacyjną, jedną z pozostałości po bytności elfów. Ciepły klimat zapewniany jest przez północne wiatry nadciągające ze strony Starego Świata, co sprawia, iż temperatura nigdy nie spada poniżej zera. Dzięki temu okres wegetacyjny trwa cały rok. Przypuszcza się, że prawie siedemdziesiąt procent całej ludności kraju zamieszkuje właśnie teren delty, czyniąc ją jednym z najgęściej zaludnionych fragmentów Vahar. 


Księstwo terytorialnie sięga aż za Góry Itoth, bogate w rudy żelaza, węgiel i miedź, co jest punktem zapalnym sporu z Republiką Horinth. W górach tych znajdują się także nieliczne pokłady złota i - co jest największym skarbem - śladowe ilości timanu, minerału spotykanego tylko na kontynencie Vahar, nieznanego w Starym Świecie. Ma on szklaną, szkarłatną powierzchnię, jest lekki i wytrzymalszy od stali, na dodatek świetnie nadaje się do gromadzenia magicznej energii. Wykorzystuje się go do produkcji elitarnej broni i pancerzy, na które mogą sobie pozwolić wyłącznie najbogatsi. Handel timanem w Księstwie - jak i większości miast-państw - podlega rozległym ograniczeniom i restrykcjom. 


Społeczeństwo Księstwa Anodrin ma feudalny charakter, głęboko zakorzeniony w tradycji i kulturze jako element nawiązania do przeszłości. Obok szlachty wymienić można silne duchowieństwo, mieszczaństwo oraz chłopstwo. Każda z tych warstw ma swoją specyfikę i miejsce na drabinie hierarchii. Poniżej zostanie zaprezentowana ich krótka charakterystyka:


Szlachta: Warstwa, która posiada rozległe przywileje i zajmuje najważniejsze stanowiska administracyjne w państwie. Największym skarbem szlachty jest ziemia, którą jako jedyni posiadają na własność. Przynależność do tej warstwy opiera się na pokrewieństwu krwi i rodu. Herby pełnią role symboliczne mające odróżniać poszczególnych wasalów od siebie. Szlachta wyróżnia się własną etykietą, zwyczajami, pojęciem honoru, prawem noszenia broni i obowiązkiem utrzymywania pewnej ilości zaciężnych wojowników na wypadek wojny. Wyższa warstwa szlachty, tzw: magnateria, która składa się z książąt ziemskich i hrabiów, zobowiązana jest do wystawania chorągwi ziemskich i rodowych. Zasada "wasal mojego wasala nie jest moim wasalem" nie dotyczy tylko osoby monarchy, który jako boski pomazaniec ma władzę nad każdym, niezależnie od jego statusu. W jego rękach również znajduje się cała ziemia Księstwa, będącego jego prywatną, dziedziczną własnością. Oczywiście bezpodstawne odebranie ziemi komukolwiek spośród szlachty byłoby bardzo źle przyjęte i mogłoby doprowadzić do wystąpień braci szlacheckiej w obronie swoich wolności. Wyższa szlachta zwyczajowo mieszka w mieście, w pobliżu pałacu, natomiast pomniejsza w dworkach, zamkach albo grodach rozrzuconych po całym Księstwie. 


Dorastanie w rodzinie szlacheckiej wiąże się z przejściem odpowiedniego trybu nauczania. W wieku dziecięcym, czyli do dziesiątego roku życia, edukacja odbywa się zwykle w domu pod okiem mentorów opłacanych przez rodziców. Dziecko w tym czasie zaznajamia się z etykietą, życiem dworskim, polityką, historią, jeździectwem, szermierką i filozofią lub myślistwem, aby stać się w przyszłości wzorowym członkiem warstwy szlacheckiej. Po ukończeniu dziesiątego roku życia pierworodny, męski potomek uzyskuje prawo do wstąpienia do tzw. Szkoły Rycerskiej w Anodrin. Zinstytucjonalizowanej placówki nauczania fundowanej z kieszeni monarchy. W niej uczą się zarówno potomkowie szlachty najbogatszej, jak i tej biedniejszej. Zamiarem było tworzenie więzi pomiędzy dziedzicami szlacheckich dóbr już od lat dzieciństwa, co oczywiście nie zawsze się udaje. W szkole panuje wysoki rygor i dyscyplina, ale jej ukończenie, zwykle z osiągnięciem szesnastego roku życia, zapewnia poziom umiejętności godny pozycji, jaką zajmuje szlachta. W Szkole Rycerskiej, jak sama nazwa wskazuje, największy nacisk położony jest na fizyczne aspekty powiązane ze zdolnościami używania przeróżnych broni. Sfera umysłowa stoi na drugim miejscu, jednak w żaden sposób nie jest dyskryminowana. Szlachta Anodrin słynna jest na cały świat ze swojego patronatu nad sztuką, nauką i filozofią, co uważa się za wpływ, jaki wywarły na nich pozostałości elfiej kultury w mieście. 
avatar
Prawca Kadmosu
Administrator

Male Liczba postów : 24
Data dołączenia : 26/01/2017

Profil Postaci
Rasa: Człowiek
Wygląd : Smukła sylwetka, wychudzona, kościste palce i niebieskawe, lodowate oczy. Jeżeli pojawiłby się bez maski oczom twoim ukazałaby się gładka, wręcz młodzieńca twarz o kształtnym nosie i szlachetnych rysach.
Odzienie: Ciemne, długie i ciężkie szaty. Podobnie buty oraz rękawiczki. Na twarzy żelazna maska, spod której wyłaniają się gęste pasma włosów opadających swobodnie na ramiona. U boku krótkie ostrze.

Zobacz profil autora http://vantharia.forumpolish.com

Powrót do góry Go down

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach