Księstwo Anodrin

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down

Księstwo Anodrin

Pisanie by Prawca Kadmosu on Sob Lip 22, 2017 1:11 am

 
Miasto-państwo Anodrin to pierwszy ośrodek władzy politycznej ludzi na Vahar. Miasto to przed Kataklizmem było zamieszkiwane przez wysokie elfy i zwało się Juka'dan, ale upadło jako pierwsze pod naporem sił ludzi prowadzonych przez księcia Anodrina z rodu Anar, ocalałego dziedzica Królestwa Anduri, jednego z potężniejszych królestw ludzi Starego Kontynentu. Nastąpiło to w 4 roku p.K. Po jego zdobyciu nazwę miasta zmieniono celem uczenia zdobywcy. Herbem miasta, tym samym całego państwa, stanowi rodowy herb Anarów, którym jest dwugłowy, złoty orzeł na czerwonej tarczy z ozdobną literą "A". 


Anodrin położone jest w delcie Anuldiny - dzięki jej wodom i żyznej glebie oraz intensywnemu zagospodarowaniu mieszkańcy rzadko kiedy cierpią głód. Charakterystycznym widokiem są ogromne pola uprawne: głównie zbóż - nawadniane wysoko zaawansowaną siecią irygacyjną. Ciepły klimat zapewniany jest przez północne wiatry nadciągające ze strony Starego Świata, co sprawia, iż temperatura nigdy nie spada poniżej zera. Dzięki temu okres wegetacyjny trwa cały rok. Przypuszcza się, że prawie siedemdziesiąt procent całej ludności kraju zamieszkuje właśnie teren delty, czyniąc ją jednym z najgęściej zaludnionych fragmentów Vahar. Trudno jest określić populację Księstwa, ale przypuszcza się, że górną granicą jest pół miliona dusz. 


Księstwo terytorialnie sięga aż za Góry Itoth - bogate w rudy żelaza, węgiel i miedź, co jest punktem zapalnym sporu z Republiką Horinth. W górach tych znajdują się także nieliczne pokłady złota i - co jest największym skarbem - śladowe ilości timanu, minerału spotykanego tylko na kontynencie Vahar, nieznanego w Starym Świecie. Ma on szklaną, szkarłatną powierzchnię, jest lekki i wytrzymalszy od stali, na dodatek świetnie nadaje się do gromadzenia magicznej energii. Wykorzystuje się go do produkcji elitarnej broni i pancerzy, na które mogą sobie pozwolić wyłącznie najbogatsi. Handel timanem w Księstwie - jak i większości miast-państw - podlega rozległym ograniczeniom i restrykcjom. 


Społeczeństwo Księstwa Anodrin ma feudalny charakter, głęboko zakorzeniony w tradycji i kulturze jako element nawiązania do przeszłości. Obok szlachty wymienić można silne duchowieństwo, słabo rozwinięte mieszczaństwo oraz utrzymujące to wszystko chłopstwo. Każda z tych warstw ma swoją specyfikę i miejsce na drabinie hierarchii. Poniżej zostanie zaprezentowana ich krótka charakterystyka. Dobrze ją znać planując granie postacią wywodzącą się z jednej z warstw, przy czym miejcie na uwadze, że opisy te są skrótowe i jedynie starają się uwypuklić najważniejsze elementy, które są bazą wyjściową. 


Szlachta: Warstwa, która posiada rozległe przywileje i zajmuje najważniejsze stanowiska administracyjne w państwie, jak: wielki kanclerz korony, wielki skarbnik korony, etc. Największym skarbem szlachty jest ziemia, którą jako jedyni posiadają na własność i z jej dóbr się utrzymują. Przynależność do tej warstwy opiera się na pokrewieństwu krwi i rodu. Herby pełnią rolę odróżniającą poszczególnych wasalów od siebie. Szlachta wyróżnia się własną etykietą, zwyczajami, pojęciem honoru, prawem noszenia broni i obowiązkiem utrzymywania pewnej ilości zaciężnych wojowników (na tyle, na ile ich stać) na wypadek wojny. Wyższa warstwa szlachty, tzw: magnateria, która składa się z książąt ziemskich i hrabiów, zobowiązana jest do wystawania chorągwi ziemskich i rodowych. Zasada "wasal mojego wasala nie jest moim wasalem" nie dotyczy tylko osoby monarchy, który jako boski pomazaniec ma władzę nad każdym, niezależnie od jego statusu. W jego rękach również znajduje się cała ziemia Księstwa, będącego jego prywatną, dziedziczną własnością. Oczywiście bezpodstawne odebranie ziemi komukolwiek spośród szlachty byłoby bardzo źle przyjęte i mogłoby doprowadzić do wystąpień braci szlacheckiej w obronie swoich wolności. Wyższa szlachta zwyczajowo mieszka w mieście - natomiast pomniejsza w dworkach, zamkach albo grodach rozrzuconych po całym Księstwie. 


Dorastanie w rodzinie szlacheckiej wiąże się z przejściem odpowiedniego trybu wychowania i nauczania. W wieku dziecięcym, czyli do dziesiątego roku życia, edukacja odbywa się zwykle w domu pod okiem mentorów opłacanych przez rodziców. Najczęściej nauczycielami tymi są osoby duchowne. Dziecko w tym czasie zaznajamia się z etykietą, życiem dworskim, polityką, historią, jeździectwem, szermierką, filozofią lub myślistwem, aby stać się w przyszłości wzorowym członkiem warstwy szlacheckiej. Po ukończeniu dziesiątego roku życia pierworodny, męski potomek uzyskuje prawo do wstąpienia do tzw. Szkoły Rycerskiej w Anodrin. Zinstytucjonalizowanej placówki nauczania fundowanej z kieszeni monarchy. W niej uczą się zarówno potomkowie szlachty najbogatszej, jak i tej biedniejszej. Zamiarem było tworzenie więzi pomiędzy dziedzicami szlacheckich dóbr już od lat dzieciństwa, co oczywiście nie zawsze się udaje. W szkole panuje wysoki rygor i dyscyplina, ale jej ukończenie, zwykle z osiągnięciem szesnastego roku życia, zapewnia poziom umiejętności godny pozycji, jaką zajmuje szlachta. W Szkole Rycerskiej, jak sama nazwa wskazuje, największy nacisk położony jest na fizyczne aspekty powiązane ze zdolnościami przywódczymi. Chodzi tu głównie o dowodzenie ludźmi, zaznajamianie ze sztuką taktyki oraz strategii, a także rozwijaniem umiejętności pięknego przemawiania i wszystkich tych, które potrzebne są na szlacheckim dworze. Po ukończeniu szkoły dziedzic majątku zwykle wraca do domu ojca wspomagając go w doglądaniu dóbr lub szuka sobie odpowiedniej pranerki godnego statusu. Ożenek jest kluczem do budowania siły rodu i każdy dobrze urodzony panicz o tym wie. Nie oznacza to jednak, że imają się kurew lub burdeli - wręcz przeciwnie. Aby "ulżyć" wymęczonym młodzian niedaleko Szkoły Rycerskiej znajduje się luksusowy burdel, w którym nie jeden poważany dziś pan stracił dziewictwo. 


Młodsze, męskie rodzeństwo nie może liczyć na darmowe miejsce w Szkole Rycerskiej. Zapewnić je może rodzic, o ile jest odpowiednio majętny. Zwykle jednak tylko najstarszy z synów zostaje do niej posłany. Młodsi bracia albo zostają w domu i wykonują polecenia ojca, albo - bardzo powszechnie - są wysyłani na dwór królewski celem zostania giermkiem i przygotowaniem do stanu rycerskiego. W Anodrin rycerstwo jest grupą wydzieloną ze szlachty. Są to osoby szlacheckiego pochodzenia składające śluby wierności i stające się zbrojną elitą Księstwa. W przeszłości to rycerstwo było protoplastą obecnej szlachty, jednak zmiany w kulturze oraz funkcjonowaniu gospodarki wymogły korektę. Współcześnie rycerze to szlachcice-wojownicy, którzy przynależąc do rodu wyrzekają się jego dóbr i dołączają do niewielkiej grupy zbrojnych, tzw. Królewskiej Chorągwi. Od tej pory są na rozkazy monarchy i wykonują jego wolę jako posłańcy, ambasadorzy, straż przyboczna lub po prostu czuwają nad bezpieczeństwem państwa. Otacza ich aura powszechnego poważania, a ich przysłowiowy już kodeks jest wyznacznikiem ideału, do którego powinien dążyć każdy szlachcic. Magnateria, a więc najbogatsza część szlachty, czyni to jednak rzadziej od swoich biedniejszych odpowiedników. Swoich synów kształcą lub wydzielają im niezagospodarowane ziemie, aby mogli zdobywać doświadczenie. W bogatych domach moment życia "pod kloszem" rodziców jest wydłużony. Jest to wyraźna różnica, która nie miała miejsca w przeszłości. Przez wielu potępiana, przez innych chwalona.  


Duchowieństwo: Duchowieństwo jako warstwa społeczna istnieje dlatego, że posiada własne prawa oraz przywileje, które uwalniają je spod władzy monarchy. Najważniejszą jednak przyczyną jest Świątynia Kadmosa - potężna, hierarchiczna organizacja religijna. W Anodrin, gdzie Świątynia Kadmosa ma swą siedzibę pod terminem duchowieństwo rozumie się przedstawicieli Świątyni - Prawców - działających także jako sędziowie świecko-religijni (więcej o tej organizacji można przeczytać w temacie "Bóstwa ludzi"). Jednak w dobrym zwyczaju przyjmuje się, że osoby duchowne wszystkich oficjalnych kultów panteonu ludzi w Anodrin mają odrębny status. Czegoś podobnego nie uświadczy się chociażby w Horinth, ograniczającym wręcz jakiekolwiek prawa religijnych przedstawicielstw. Ścieżkę sługi bogów wybiera powszechnie najmłodsze rodzeństwo z domów szlacheckich, ponieważ oferuje ona dobre, w miarę luksusowe życie, a także wpływy polityczne. Polityka i religia w Anodrin zazębia się zupełnie naturalnie. Wiara oraz władza są filarami korony, która nie może istnieć w obecnym kształcie bez siebie nawzajem. Anodrin, w którym warstwa mieszczan jest słaba większość ludzi nauki pochodzi z duchowieństwa. Szkoły przyświątynne edukują chłopstwo zaznajamiając je z: pisaniem oraz czytaniem w językach ojczystych lub Wspólnym. Dla chłopstwa i nieco mniej mieszczan wejście do stanu duchownego jest jedyną realną możliwością awansu społecznego, przy czym chłopi - przypisani do ziemi feudałów rzadko kiedy mają możliwość decydowania o swym życiu. Służą jako nauczyciele na dworach szlacheckich i większość ludzi nauki Anodrin wywodzi się właśnie z tej warstwy. Utrzymują się dzięki darowiznom oraz przeróżnym podatkom - nie wszystkie jednak są egzekwowane w równym stopniu. Obowiązek chłopów przekazywania części plonów bogom (dokładniej ich przedstawicielom na ziemi) - jako swoistej zapłaty - jest skierowany tylko dla Świątyni Kadmosa, inne kulty nie mają aż takich wpływów. Jak więc widać wśród tej warstwy istnieje mocne zróżnicowanie: na pierwszy rzut okiem niedostrzegalne. Prawców Kadmosa otaczać będzie aura prestiżu dająca im posłuch, natomiast kapłani Mulmawe po prostu będą jednymi z wielu duchownych. 

avatar
Prawca Kadmosu
Administrator

Male Liczba postów : 19
Data dołączenia : 26/01/2017

Profil Postaci
Rasa: Człowiek
Wygląd : Smukła sylwetka, wychudzone, kościste palce i niebieskawe, lodowate oczy. Jeżeli pojawiłby się bez maski oczom twoim ukazałaby się gładka, wręcz młodzieńca twarz o kształtnym nosie i szlachetnych rysach.
Odzienie: Ciemne, długie i ciężkie szaty. Podobnie buty oraz rękawiczki. Na twarzy żelazna maska, spod której wyłaniają się gęste pasma włosów opadających swobodnie na ramiona. U boku krótkie ostrze.

Zobacz profil autora http://vantharia.forumpolish.com

Powrót do góry Go down

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach