Bogowie i ich rola w świecie

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down

Bogowie i ich rola w świecie

Pisanie by Prawca Kadmosu on Sro Lut 01, 2017 6:26 pm

Bogowie w świecie Vanthari są nieodłącznym elementem kształtującym otaczającą rzeczywistość. Mimo iż Kataklizm i powstanie Zasłony znacząco ograniczyły ich możliwości manifestacji w świecie śmiertelników, to wciąż pozostają istotnymi jego aspektami. Nikt nie jest na tyle butny i nierozważny, aby kwestionować prawdziwość bogów. Ateizm, rozumowany jako odrzucenie faktu istnienia bogów, uznają tylko wyjątkowo toporne indywidua. Dla przytłaczającej większości rozumnych ras bogowie są czymś zupełnie naturalnym jak słońce czy deszcz. Aczkolwiek efekt Zasłony w sposób naoczny doprowadził do kryzysu wiary i coraz więcej śmiertelnych zaczyna uważać bogów za coś, co ich nie dotyczy lub nie ma na nich wpływu na materialnym świecie. Mimo to wola bogów nadal jest widoczna w świecie. Objawia się ona chociażby tym, że od czasu do czasu zjawiają się boscy posłańcy, którzy przypominają śmiertelnikom o bogach: słowem lub mieczem, zależnie od uczynków. Przynajmniej tych, co wciąż poświęcają uwagę Vanthari. Wielu bowiem z nieśmiertelnych uznało, iż inwestowanie czasu w sprawy świata stało się zwyczajnie nieopłacalne. Jest to ponownie nieszczytna zasługa Zasłony działającej w ten sposób, iż za każdym razem, kiedy bóstwo ingeruje w śmiertelny świat traci bezpowrotnie część mocy. Dlatego też bogowie zaprzestali bezpośredniej ingerencji, zachowując ją jako ostateczny krok, którego woleliby nie czynić. 


Bogowie różnią się od siebie siłą oraz zdolnościami. Żaden jednak nie jest wszechwiedzący czy wszechwładny. Postawa bogów określana jest przez ich domeny, których są kwintesencją oraz najczystszą z manifestacji, lecz nie znaczy to, że są ich niewolnikami. Bóg, którego domeną jest życie nie musi za wszelką cenę go chronić ani nie jest z tą domeną złączony w sposób absolutny. Nierzadko jedna domena współdzielona jest przez kilku bogów. Oni sami - zupełnie jak śmiertelnicy - często miewają wahanie nastrojów i zdarza im się zmieniać poglądy bez uzasadnienia. Podobnie też mają własne pasje, ambicje, animozje i zachcianki. Wiele z bóstw z perspektywy zwykłego mieszkańca Vanthari zachowuje się nierozsądnie, dziecinnie bądź głupio. Najczęściej tłumaczy się to po prostu niezrozumieniem boskich planów, jednak większość śmiertelnych w ogóle nie zastanawia się nad powodem działań bogów, akceptując ich decyzje jako oczywistość i naturalny porządek. Fakt ten jednak potrafi mocno się różnic zależnie do rasy. Dla przykładu elfy traktują swoich bogów jako sojuszników - uznają ich wyższość, ale oczekują współpracy i dobrej woli - natomiast dla ludzi bogowie są absolutnymi władcami ich życia i jakakolwiek myśl, że należy czegokolwiek od nich oczekiwać uchodzi za przejaw bezbożności. Stąd często nazywanie elfów heretykami, bezbożnikami lub nawet ateistami, co jest oczywistą bzdurą. 


Ilość bogów jest nieznana. Przytłaczająca ich liczba powiązana jest ze śmiertelnymi rasami, którymi się opiekują, przewodzą lub po prostu się nimi z jakiegoś powodu interesują. Wszystkie główne rasy na Vahar posiadają swoje panteony - to znaczy boskie zgrupowania zrzeszające najistotniejszych z nieśmiertelnych dla danej rasy. Wszystkie też panteony - za wyjątkiem elfiego - są odpowiedzialne, przynajmniej według kultur danych ras, za ich samą egzystencję, stąd tak silna obecność religii w życiu codziennym. Wiadomo jednak, że istnieją bogowie nieprzynależący do żadnych z panteonów albo działający na wolną rękę bez udziału śmiertelnych. Chociaż nikt nie wie jak śmiertelni są w stanie stać się bogami, co udowodniono już nie raz w historii świata. 
avatar
Prawca Kadmosu
Administrator

Male Liczba postów : 19
Data dołączenia : 26/01/2017

Profil Postaci
Rasa: Człowiek
Wygląd : Smukła sylwetka, wychudzone, kościste palce i niebieskawe, lodowate oczy. Jeżeli pojawiłby się bez maski oczom twoim ukazałaby się gładka, wręcz młodzieńca twarz o kształtnym nosie i szlachetnych rysach.
Odzienie: Ciemne, długie i ciężkie szaty. Podobnie buty oraz rękawiczki. Na twarzy żelazna maska, spod której wyłaniają się gęste pasma włosów opadających swobodnie na ramiona. U boku krótkie ostrze.

Zobacz profil autora http://vantharia.forumpolish.com

Powrót do góry Go down

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach