Historia elfów

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down

Historia elfów

Pisanie by Prawca Kadmosu on Wto Sty 31, 2017 4:58 pm

     Elfy powszechnie uchodzą za pierwszą z ras, chociaż nie jest to prawdą. Istnieje kilka ras znacznie starszych od elfów. Wymienić tu można dla przykładu smoki, którym to elfy w Erze Mitów oddawały cześć jako posłańcom bogów. Wiedza ta jednak istnieje tylko w legendach oraz mitach religijnych, zarezerwowana jest dla wąskiego grona, a i w dużej mierze przechowywana w elfich bibliotekach. Same elfy zaś również uwierzyły w bycie Pierwszymi (Aurosilis we wszystkich trzech elfich językach. Słowo to ma genezę sprzed rozłamu). Dlatego też prawda spowita jest mgłą tajemnicy i mało kto poświęca jej uwagi, gdyż lwia część znanych dziejów tworzy obraz elfów jako rasy architektów historii i prawdopodobnie nic już tego nie zmieni. To im przypisuje się wynalezienie pisma lub osiadłego trybu życia i wszystkich innych wynalazków, bez których cywilizacja nie mogłaby istnieć. Kiedy elfy posiadały własne imperium i rozwinięte struktury społeczne ludzie czy krasnoludy byli niczym więcej niż bandą barbarzyńców. Wyrazem tej supremacji kulturowej jest fakt, że po dziś dzień Język Wspólny bazuje na wysokoelfickim, który był oficjalnym językiem Świętego Imperium, a jego znajomość uchodzi za element prestiżowy w kręgach akademickich. Większość tekstów naukowych oraz prawie wszystkie dotyczące magii spisywane są właśnie w nim. Można jednak zauważyć powolny zanik tej tradycji wraz ze zmarginalizowaniem elfich wpływów.
   Rasa elfów posiada trzy odłamy: Elfy wysokie (w ich ojczystym wysokoelfickim narzeczu Auiga, co ściele tłumaczy się jako: Prawi), zwane także Dostojnymi, Szlachetnymi, Arystokratycznymi, niekiedy Wzniosłymi lub Wielkimi. Elfy leśne (Salshel, według mowy leśnej tłumaczone jako: Wierni), noszące miano Dzikich, Zielonych, Prawdziwych lub Natury. I elfy mroczne (Varhut tłumaczone jako Wzgardzeni według Mowy Cieni, jak nazywają swój język mroczne elfy), wspólnie nazywane przez dwa poprzednie szczepy Przeklętymi. Każdy z odłamów posługuje się własnym dialektem wywodzącym się od języka wysokoelfickiego, który przed zniszczeniem Świętego Imperium określany był jako Święta Mowa i był wspólny dla wszystkich elfów. Jednak wraz z upadkiem imperium i rozbiciem elfów został od zaakceptowany tylko przez wysokie elfy i tylko nieznacznie zmienionym. Dialekty elfów różnią się między sobą sposobem akcentowania i wymową. Język wysokich elfów jest najstarszy i najczystszy: dźwięczny, płynny i gładki, leśnych zaś cichy, szeleszczący, natomiast mrocznych twardy, gardłowy i złowróżebny. Mimo to elfy doskonale potrafią się zrozumieć używając wielu wspólnych słów. 
      Elfy według podań, mitów i legend miały zostać stworzone przez Oldarosa, Ojca Nieba i Pana Magii, z esencji jego duszy. Poza tym niewiele wiadomo na temat pierwotnych wierzeń elfów albo ich złotej ery. Upadek Świętego Imperium pociągnął za sobą utratę znacznej większości dziedzictwa elfów, literatury i kultury. Wiadomym jest tylko to, że oryginalni bogowie elfów mieli zginąć w walce z bóstwami Młodszych Ras w Erze Zmierzchu. Obecnie nawet imiona pradawnego panteonu przykrył piach czasu. Wraz z ostatecznym rozpadem elfiego imperium i exodusem jego założycieli (za wyjątkiem części elfów, która pozostała na kontynencie i poprzez przyjęcie nowych bogów uległa przekształceniu w mroczne elfy) uciekli oni na południe, ku dzikim lądom Vanthari. To właśnie tam elfy miały ostatecznie rozdzielić się na dwa powszechnie znany dziś szczepy: elfy wysokie i leśne, chociaż znamiona różnic istniały już w czasach Świętego Imperium. Władzę nad Starym Kontynentem (Al'Ainee w wysokoelfickim, co znaczy Prawdziwy Dom) przejęły Młodsze Rasy i wraz z mijającymi wiekami pamięć o elfach uległa zatarciu.  
      Mroczne elfy, jak wspomniano powyżej, nie opuściły Prawdziwego Domu i na jego południowym skrawku rozwijały swoje osady. Jednym z wielkich ich przedsięwzięć była budowa Podziemi, sieci tuneli mających rozciągać się pod większością kontynentu - co miało pomagać im w planowaniu najazdów. Wraz z Kataklizmem Podziemia zostały głównie zniszczone i nie podjęto prób ich odbudowy. W podaniach Młodych Ras z połowy Ery Wyzwolenia, kiedy to już wspomnienie o Świętym Imperium było odległe, elfy jawią się tylko jako przedstawiciele odłamu mrocznych elfów zyskując złą sławę. Dopiero Kataklizm i migracja ludów Młodych Ras sprawiły, że te zetknęły się ponownie z innymi, nie-mrocznymi elfami. 
    Wraz z końcem Ery Odrodzenia i początkiem I Ery Po Kataklizmie (jest to chronologia przyjęta przez Młodsze Rasy wygnane z północy. Dla elfów leśnych i wysokich I Era Po Kataklizmie to Era Inwazji Mroczne elfy nigdy nie wyznaczyły nowej ery od upadku Świętego Imperium i dla nich wciąż trwa Era Zmierzchu), kontynent Vanthari zostaje zalany przez uciekinierów Młodszych Ras. Jest to proces gwałtowny i krwawy noszący znamiona inwazji. Ani leśne, ani wysokie elfy nie były zdolne stawić czoła przeważającym siłom wroga. Zostają więc zepchnięte za Grzbiet Dargota i zaszywają się w Wiecznej Puszczy oraz okolicznych ziemiach na południe od lasu. Młodsze Rasy zaś zajęte walką ze sobą o resztki na nowym kontynencie szybko dzielą ten tort, z którego ludziom przypada największy kęs. Sąsiadem elfów na północy zostają krasnoludy, które próbują przedrzeć się przez Wieczną Puszczę, ale bezskutecznie. Gigantyczna porażka w 125 roku wyprawy prowadzonej przez Ginrila Mocarnego kończy się jego śmiercią, rozbiciem armii i upokorzeniem krasnoludów na dziesiątki lat. W 128 roku podpisany zostaje tzw. Sprawiedliwy Pokój pomiędzy leśnymi i wysokimi elfami z południa, a krasnoludami z północy. Ustala się granicę i normalizuje stosunki. Jedynym znaczącym wrogiem pozostają ludzie, ale ci nie mają interesu w tak odległych ziemiach ani zasobów na takie przedsięwzięcie. Zamiast tego okazję wyczuwają mroczne elfy, które dotychczas mało aktywne zaczynają nękać ludzi ciągłymi napadami morskimi paląc, rabując i zabijając. Kilka razy wdzierają się w głąb wschodniej części kontynentu i nawet oblegają stolicę Anodrin, jednak bez skutku. Ostatnia duża inwazja sił mrocznych elfów miała miejsce w roku 412 i została opłacona dużymi stratami po stronie ludzi. Kwestią czasu jest, kiedy się powtórzy. W międzyczasie mroczne elfy zakładają placówkę na północy i nazywają ją Nowe Atis ku czci dawnego miasta Świętego Imperium, z którego to miasta wywodziła się znacząca część mrocznych elfów. Nowe Atis jest jedynym obecnie znanym przykładem miejsca ze stałą bramą teleportacją pozwalającą na natychmiastowy przerzut wojsk, zaopatrzenia czy dóbr z Umngaru, stolicy mrocznych elfów, na Vantharię w obie strony. Zagrożenie ze strony mrocznych elfów spędza więc sen z powiek ludzi. W roku 450 I Ery Po Kataklizmie, czy też: 450 roku I.E.P.K, leśne i wysokie elfy żyją w spokoju nienękane żadnymi konfliktami izolując się od świata. Mroczne zaś knują kolejny atak, przynajmniej tak się powszechnie sądzi. 
     
    *Jest to znacząco skrócona historia elfiej rasy bez wnikania w szczegóły. Ma ona za zadanie pokazać graczowi jak prezentuje się aspekt historyczny tej rasy, ażeby mógł on lepiej wczuć się w swoją postać za sprawą jej bagażu kulturowo-historycznego. Na dokładniejsze opisy będzie trzeba nieco poczekać, ponieważ tak odległe czasy w zamyśle forum jawić się mają jako legendy będące dla elfów tym, czym dla antycznych greków i rzymian była Homerowska Troja. Jedynym okresem czasu, który będzie w zmyśle dokładniej opisany to ostatnie 450 lat wyznaczające czasy nowej ery i rzutujące na obecnie wydarzenia fabularne. 
avatar
Prawca Kadmosu
Administrator

Male Liczba postów : 18
Data dołączenia : 26/01/2017

Profil Postaci
Rasa: Człowiek
Wygląd : Smukła sylwetka, wychudzona, kościste palce i niebieskawe, lodowate oczy. Jeżeli pojawiłby się bez maski oczom twoim ukazałaby się gładka, wręcz młodzieńca twarz o kształtnym nosie i szlachetnych rysach.
Odzienie: Ciemne, długie i ciężkie szaty. Podobnie buty oraz rękawiczki. Na twarzy żelazna maska, spod której wyłaniają się gęste pasma włosów opadających swobodnie na ramiona. U boku krótkie ostrze.

Zobacz profil autora http://vantharia.forumpolish.com

Powrót do góry Go down

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach